Return to site

Pakt dla Mediów Publicznych podpisany

Dziś o godzinie 10.00 na Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie odbyło się podpisanie przez ugrupowania polityczne zobowiązania do realizacji założeń zawartych w Pakcie na rzecz Mediów Publicznych. Jest to drugi, po Pakcie dla Kultury, rodzaj umowy społecznej podpisanej między reprezentantami strony obywatelskiej oraz reprezentantami ugrupowań politycznych; stwierdzający, że media publiczne są przedmiotem szczególnej troski obywateli i odpowiedzialności władzy.

Prowadząca Beata Chmiel, w imieniu inicjatorów Paktu przedstawiła ideę podpisania zobowiązania i przypomniała krótko historię zawiązania Paktu. Agnieszka Holland (Obywatele Kultury) przypomniała, że środowiska kultury zabiegały o nową ustawę medialną od czasu ostatniego Kongresu Kultury, kiedy został powołany Obywatelski Komitet Mediów Publicznych, a następnie złożony w sejmie obywatelski projekt ustawy medialnej. Powiedziała: - Niezależnie od kontekstu politycznego ta sprawa jest coraz bardziej aktualna, ponieważ coraz trudniej znaleźć nam platformę, na której mogą porozumieć się różne siły społeczne, ludzie różnych poglądów, różnych wrażliwości, gdzie może funkcjonować informacja, która byłaby wiarygodna dla większości i gdzie może powstawać i gdzie może być prezentowana kultura narodowa i wysoka, i popularna, gdzie możemy się wszyscy wypowiedzieć, spotkać i porozumieć. Wierzę, że ten nasz dzisiejszy akt jest krokiem do rzeczywistej współpracy.

W imieniu strony społecznej - sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych - zobowiązanie podpisały Agnieszka Holland (Obywatele Kultury), Katarzyna Szafranowska (Obywatele Nauki) i Weronika Czyżewska-Waglowska (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych).

W imieniu ugrupowań politycznych: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Ryszard Petru (Nowoczesna), Marek Kossakowski (Partia Zieloni), Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Większość założeń Paktu poparła także partia Razem, ale nie podpisała się pod deklaracją. - Inicjatywę popieramy z zastrzeżeniem różnic dotyczących mechanizmu finansowania mediów publicznych, w naszym programie postulujemy między innymi likwidację wpływów z reklam - powiedział Maciej Konieczny, członek zarządu Razem. Konieczny, podobnie jak parlamentarzyści z ugrupowania Kukiz'15, zgodził się z nami, że kształt mediów publicznych, jako wspólnego dobra, powinien być wypracowany w publicznej debacie i złożył deklarację pracy nad projektem obywatelskiej ustawy medialnej. Politycy Kukiz'15 w ostatniej chwili wycofali się z publicznego podpisania zobowiązania pod Paktem dla mediów, ale są otwarci na dalszą współpracę.

broken image

Pełna treść zobowiązania do pobrania w pliku pdf: